FIBRES: Europees vezelerfgoed als bron van culturele veerkracht
Doelgroep
Doel van het project
Het levende Europese vezelerfgoed van vlas, wol, hennep en zijde laten erkennen als bron van culturele veerkracht en dit laten verankeren in het Europese klimaat- en veerkrachtbeleid.
Bevestigde projectpartners & sponsors
Ca’ Foscari Universiteit Venetië
King’s College London
Universiteit van Oviedo
Copenhagen Business School
Universiteit van Ljubljana
Community Media Forum Europe
Mad’in Europe
Gemeente Vittorio Veneto
De Vilde Spinderi
Projectbegroting
Status
Dit project wordt gefinancierd door de Europese Unie.
Beschrijving
FIBRES: Europees vezelerfgoed als bron van culturele veerkracht
Vezels houden stof bij elkaar, en het erfgoed eromheen helpt de samenleving bij elkaar te houden. Vlas, wol, hennep en zijde worden gesponnen, geweven, gebreid en geverfd tot textiel. Ze verbinden ook plaatsen en gemeenschappen, en geven vaardigheden, rituelen en verhalen door van generatie op generatie. Toch ontbreekt dit levende erfgoed grotendeels in het Europese beleid voor klimaat en veerkracht. FIBRES, een nieuw Europees onderzoeks- en innovatieproject gefinancierd door Horizon Europe, wil daar verandering in brengen.
Waarom vezels?
Vezelambachten bevatten eeuwenlange ervaring met werken in het ritme van de seizoenen, met de bodem en met de lokale natuur. Ze bieden een alternatief voor fast fashion en massaconsumptie, en maken klimaatverandering tastbaar via alledaagse materialen en werk. In een tijd van ecologische en sociale druk kunnen ze helpen om gemeenschappen verbonden te houden.
FIBRES noemt dit Culturele Veerkracht: het vermogen van gemeenschappen om met hun cultuur, gebruiken en sociale banden tegenslag en ecologische verstoring op te vangen. Het project kijkt ook eerlijk naar wat dit erfgoed bedreigt. Denk aan bodemdegradatie en klimaatverandering, vaardigheden die niet meer worden doorgegeven, ambachten die worden uitgebuit zonder erkenning of eerlijke beloning, en versnipperde steun vanuit instellingen.
Wat het project gaat doen
Het FIBRES project zal zich richten op 4 activiteiten:
- vezelgemeenschappen in heel Europa in kaart brengen en ze onderzoeken via diepgaand veldwerk, met aandacht voor gender en leren tussen generaties;
- nieuwe manieren ontwikkelen waarop musea en culturele instellingen vezelerfgoed als levende kennis kunnen vastleggen, tonen en doorgeven;
- een Toolkit voor Culturele Veerkracht maken, die overheden helpt erfgoed mee te nemen in plannen voor veerkracht en klimaat;
- samen textielprototypes ontwerpen en eerlijke, verantwoorde manieren verkennen om vezelerfgoed een plek te geven in hedendaags design en op de markt.
Doe je mee?
Ben je onderdeel van het Fibershed-netwerk, of ken je een vezelgemeenschap die bij FIBRES zou moeten horen? Meld je aan als ondernemer bij het Fibershed netwerk, of schrijf je in voor onze nieuwsbrief onder aan deze pagina om op de hoogte te blijven.
